زیر کار مبل در حال تولید و آماده سازی چیده شده در قفسات شرکت مبلمان ویول

زیرکار مبلمان (کف مبل)

زیر کار یکی از بخشهای موثر در فرم دهی و راحتی مبلمان محسوب می‌شود. متریال به کار رفته در زیر کار مبل تاثیر مستقیم روی دوام و راحتی مبل دارد بطور کلی زیرسازی مبل دارای دو بخش اصلی فنر کاری و اسفنج کاری است.

فنر کاری کف مبل

کفه مبلمان یکی از آسیب پذیرترین قسمت‌های مبلمان است، بنابراین بسیار مهم است که به زیرساخت کفه مبلمان توجه ویژه شود. فنر کاری کفه دارای اهمیت زیادی است.

در بخش فنرکاری همانطور که از نامش پیداست فنر مهمترین عنصر است. فنرها دارای انواع مختلف از قبیل فنر لول، فنر لول پاکتی و رایج ترین آن فنر زیگزاگ است (لازم به توضیح است که بعضی از تولید کنندگان عزیز به جای فنر از تسمه کشی یا نوار زیر مبلی برای زیرسازی کف مبل استفاده می‌کنند). مهمترین عوامل موثر در کیفیت فنر نوع مفتول و ضخامت مفتول و سخت کاری فنر است.

شرکت نگین کاج شمال (مبلمان ویول) از فنر زیگزاگ با ضخامت مفتول ۳,۲ میلیمتر برای زیر سازی مبلمان استفاده میکند و برای استحکام و دوام بیشتر پس از فنرکاری کف، علاوه بر استفاده از طناب پنبه‌ای برای اتصال فنرها از نمد بعنوان یک جداره برای جلوگیری از آسیب فنر به اسفنج استفاده میکند، در پایان روی نمد مجدداً از نوار زیر مبلی استفاده می‌شود که کیفیت و دوام کف مبل را برای سالیان دراز تضمین می‌کند.

اسفنج کاری زیر مبل 

مهمترین متریال در بخش زیر کار مبل فوم و یا همان ابر و اسفنج است. در بازار ایران دامنه کیفیتی ابر و اسفنج بسیار متفاوت است، بطوریکه که ابر و اسفنج نامرغوب طول عمر یک مبل را بسیار کوتاه می‌کند.

دو مشخصه مهم ابر و اسفنج، دانسیته یا همان چگالی اسفنج و برگشت پذیری و یا اصطلاحاً حالت فنری اسفنج است. برای کف مبلمان، اسفنج از دانسیته ۳۰ و به بالا توصیه می‌شود، اما فراموش نکنیم که مثل هر مصنوعات دیگر، پس از کیفیت مواد اولیه مهمترین عامل در کیفیت هر محصول استانداردهای شرکت سازنده و به اصطلاح برند محصول است. در مورد تولید اسفنج علاوه بر مواد اولیه مرغوب فرمول ساخت اسفنج نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

تولید ابر و اسفنج دارای یک فرمول پیچیده متشکل از چند مواد شیمیایی که مهمترین آنها دو ماده شیمیایی «پولیول» و «تی دی آی» است

این مواد شیمیایی با کیفیت های گوناگون در بازار موجود است و در تولید بی کیفیت اسفنج از مواد ضعیف تر و بی کیفیت استفاده می شود تا جایی که گاها افراد سودجو برای بالا بردن وزن و پایین آوردن قیمت از نوعی گچ (به نام مِل که برای ساخت بتونه در صنعت نقاشی چوب استفاده میشود) در ترکیب شیمیایی  اسفنج استفاده می‌کنند.

مواد شیمیایی مهم دیگری که در فرمول ساخت اسفنج استفاده می شود مثل سیلیکون، داپکو، کاسموس و … که تغییر مقدار آنها در حد چند گِرم در فرمول می‌تواند تاثیر زیادی در کیفیت خروجی محصول داشته باشد.

به جرات میتوان گفت که کیفیت اسفنج با دانسیته ۳۰ کیلوگرم از یک برند مرغوب بسیار بهتر و بادوام تر از اسفنج ۴۰ کیلویی بی کیفیت است.

شرکت تولیدی نگین کاج شمال از معروفترین برند ایرانی به نام «ابر یورتان» برای ساخت زیر کار مبل استفاده می‌کند. این کارخانه با بیش از چهل سال سابقه تولید و همچنین همراهی مهندسین مجرب و کارآزموده و با استفاده از بهترین متریال و فرمول منحصر به فرد خود، تولید کننده بهترین نوع ابر و اسفنج در کشور عزیزمان ایران است.

اشتراک گذاری:

پست های اخیر

ارسال پیام